HAKKIMDA

¨Oyunu şenliğe, uyuma dönüştürme çabaları...¨

1956 İstanbul doğumlu sanatçı Atatürk Deneme Kız Lisesi’nde (Beşiktaş Anadolu Lisesi) orta ve lise eğitimini tamamladı ve 1973-1975 yılları arasında Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’ne devam etti. Sanata olan tutkusunu keşfedince eğitimine kendi yetenek ve ihtiyaçları doğrultusunda yön vererek çeşitli hocalardan felsefe, dinler tarihi, mitoloji, sanat tarihi, psikoloji dersleri aldı. Bu konularda seminer ve çalıştaylara katıldı. 1991-1994 yıllarında Maltepe Kasım Koçak Atölyesi’nde temel sanat eğitimi aldı. 1994 yılında kendi atölyesini kurdu.

İlk kişisel sergisini 1999 yılında Kare Sanat Galerisi’nde açtı. Birçok kişisel sergi düzenledi ve çok sayıda karma sergiye katıldı.

UPSD üyesi olan sanatçı çalışmalarına İstanbul’da kendi atölyesinde devam etmektedir.

Sanat çalışmalarına başladığı günden bu yana insan olabilmeyi, insan kalabilmeyi, bedeni, güzellik kavramını, güç ve iktidar ilişkilerini, insanın toplumdaki ve doğadaki yerini, gölge yanlarını, nesiller boyu aktarılanları,yapıştırılan kalıpları,giydirilen kimlikleri, ölümlü oluşunun bilincinde bir varlık olarak yaşamda kalabilme çabalarını sorgulayan sanatçı iletişimi engelleyerek yalnızlığı ve yok olmayı getiren duvarları yıkarak geçirgen sınırlara ulaşabilir miyiz sorusuyla soyut bir fikirden somut bir görselliğe ulaşmaya çalışıyor. Bu arayışını ‘oyun alanım’ dediği atölyesinde Naskopi yerlilerinin en büyük zorunluluğu olan bireyin düşlerindeki yol göstericilerini izleyerek, onların içeriklerine sanatla kalıcı bir biçim vermesi gibi sanatın ve doğanın içinde gizli olan, insanlığa özgü bir bellek potansiyelini gözler önüne sermeye çalışarak sürdürüyor. Sanatı ile içsel süreçlerini ayrılmaz bir bütün olarak gören sanatçı yaşama yakın ve özgün eserler üretmeye gayret ediyor. Tanımlayıcı geçmişin gücünü ve ağırlığını izleyiciye de hissettiriyor.